Jak co roku w ostatnią niedzielę maja kilku naszych parafian wybrało się na rowerach do Piekar Śląskich by uczestniczyć w stanowej pielgrzymce mężczyzn. Kilkadziesiąt tysięcy mężczyzn z Górnego Śląska i okolic pieszo, rowerami, samochodami, a nawet konno przybyło do sanktuarium na piekarskim wzgórzu.

Zgromadzonych pielgrzymów powitał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. We słowie wstępnym nawiązał do przypadającej w bieżącym roku 90. rocznicy utworzenia diecezji katowickiej oraz 90. rocznicy koronacji cudownego obrazu Matki Boskiej Piekarskiej. Mszy św. przewodniczył i homilię w języku polskim wygłosił prefekt Watykańskiej Kongregacji Wiary kard. Gerhard Müller. W kazaniu wspomniał kard. Karola Wojtyłę, który wielokrotnie przybywał do Piekar głosząc słowo Boże, później jako Jan Paweł II kierował listy pasterskie do pielgrzymów. Na zakończenie zabrał głos kard. Stanisław Dziwisz, zaprosił młodych wiekiem i młodych duchem na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa.
Pielgrzymi, chociaż korzystali po drodze z pociągu, do Janowic wrócili jednak utrudzeni.

Krzysztof Dziergas