„Tu jest coś większego niż świątynia” Mt 12, 1-8
W dniach od 12 - 18 lipca 2015 r. nasi parafianie wraz z księdzem proboszczem Józefem Walusiakiem oraz księdzem Józefem Baranem proboszczem parafii pw. św. Sebastiana w Bestwince odbyli pielgrzymkę do miejsca objawień Maryjnych w Medziugorie. Ta malownicza miejscowość położona między zboczami gór znajduje się na terenie Bośni i Hercegowiny.

Historia objawień Maryjnych w Medziugorie rozpoczęła się w 1981 r., kiedy to 24 czerwca Matka Boża ukazała się sześciorgu widzącym, wówczas nastolatkom, na górskim wzniesieniu wokół miasteczka – Podbrdo, zwanym obecnie Wzgórzem Objawień. W trakcie objawień, które trwają do tej pory Matka Boża wzywa do pokoju, nawrócenia i do modlitwy.
W Medziugorie Matka Boża nazywana jest Królową Pokoju.

Drogie dzieci, gdybyście wiedzieli jak bardzo was kocham, płakalibyście z radości.
Moim imieniem jest Miłość! Przyszłam, by was nauczyć czynić to, o czym zapomnieliście, by kochać.

Wejście na Wzgórze Objawień było jednym z głównych punktów naszej pielgrzymki. Prowadzi tam bardzo trudna, kamienista droga, na której ustawione zostały tajemnice różańca św. Bardzo kamienista droga czekała na nas także na Górze Krzyża (Kriżevac), wznoszącej się wokół Medziugorie. Na szczycie Góry Kriżevac w 1933 r. został postawiony wysoki, betonowy krzyż na pamiątkę 1900. rocznicy Odkupienia. Natomiast na zboczu tej góry pielgrzymi odprawiają drogę krzyżową.

Módlcie się do swego Ojca, który jest w niebie, który jest pełen niezmierzonej miłości, który tak bardzo nas kocha, i w tym momencie oddajcie Mu wszystkie swoje problemy, niech On uczyni tak jak jest najlepiej, niech stanie się Jego, a nie nasza wola.

Centralnym miejscem nabożeństw w Medziugorie jest kościół parafialny pw. św. Jakuba prowadzony przez oo. Franciszkanów. Tutaj pielgrzymi uczestniczyli w codziennej mszy św., nabożeństwie różańcowym oraz w wieczornej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Atmosfera nabożeństw w Medziugorie jest niezwykła. Prowadzone są w wielu językach, tak by mogli w nich czynnie uczestniczyć pielgrzymi z wielu krajów świata. Duch skupienia i rozmodlenia widoczny jest w wielu miejscach.

Drogie dzieci, daję wam swój pokój i swoją miłość, abyście mogli je zanieść do swojej rodziny, sąsiadów i przyjaciół. Otwórzcie mi swoje serca resztę sama uczynię! Jestem z wami i kocham was niezmierną miłością. Dziękuję, że odpowiedzieliście na moje wezwanie!

W trakcie mszy świętej dla pielgrzymów z Polski, w komentarzu do słów ewangelii ks. Proboszcz Józef Walusiak zaznaczył, że „tu jest coś większego niż świątynia” (Mt 12, 1-8). Podkreślił, fakt, że w porównaniu do innych sanktuariów Maryjnych objawienia Matki Bożej w Medziugorie trwają nadal, tutaj na naszych oczach dokonują się cudowne nawrócenia, uzdrowienia i przemiany życia ...

Nasi pielgrzymi mieli także okazję do wysłuchania świadectwa młodego Polaka, uzależnionego od narkotyków, o jego nawróceniu i wychodzeniu z nałogu we Wspólnocie Cenacolo, założonej przez włoską zakonnicę Elwirę Petrozzi dla osób uzależnionych. Jeden z domów tej wspólnoty znajduje się właśnie w Medziugorie.
W trakcie pielgrzymki nasi parafianie odwiedzili także Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w miejscowości Veprić, zwane Chorwackim Lourdes, gdzie ks. Józef Baran oraz ks. Józef Walusiak odprawili mszę św. przy ołtarzu polowym.

W czasie pielgrzymki towarzyszyły pielgrzymom duże upały, temperatura sięgała powyżej 40° C !! Dla ochłody oraz dla pięknych widoków pielgrzymka zwiedziła także malownicze wodospady Krawica. Znalazł się także czas, by poplażować nieco nad Adriatykiem.

Następna okazja do przeżyć duchowych w Medziugorie we wrześniu, na kolejnej pielgrzymce parafialnej.

M.R.

Wszystkie słowa Matki Bożej zawarte w tekście to fragmenty Jej orędzia wypowiadane osobom widzącym w Medziugorie, a zawarte są w książce pt.„Rozmowy z widzącymi” autorstwa Kresimira Sego.