W dniach od 19 do 25 lipca 2016 r. nasza parafia gościła grupę pielgrzymów z Diecezji Pontoise we Francji. Młodzież z Francji spędziła u nas blisko tydzień w ramach „Dni w Diecezji Bielsko-Żywieckiej”, po czym wyjechała na kolejny tydzień do Krakowa na spotkanie z Papieżem Franciszkiem.

W czasie pobytu w naszej Diecezji młodzież odwiedziła Jasną Górę, Oświęcim oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau. Była też okazja do chodzenia po górach. Młodzież wraz z towarzyszącymi jej księżmi oraz Biskupem Diecezji Pontoise zdobyła szczyt Czantorii, a w Skoczowie na Kaplicówce goście uczestniczyli we Mszy św. wraz z innymi pielgrzymami z Francji przebywającymi w naszej Diecezji.

W sobotę 23 lipca młodzież goszcząca w Janowicach, Bestwinie, Bestwince i Kaniowie po wspólnej Mszy św. w kościele w Janowicach, poznawała naszą gminę. Goście zwiedzili zabytkowy kościół w Bestwinie oraz Muzeum Ziemi Bestwińskiej, a popołudnie spędzili na terenach rekreacyjnych w Kaniowie.

W niedzielę 24 lipca na terenach wokół hali sportowej pod Dębowcem młodzież uczestniczyła we wspólnym spotkaniu wszystkich pielgrzymów, którzy przybyli do naszej Diecezji z wielu krajów. Była wspólna modlitwa, koncerty i zabawy. A na koniec, po wspólnym Apelu Jasnogórskim, Bp. Piotr Greger udzielił młodzieży błogosławieństwa na dalszy etap ich pielgrzymowania.

Młodzież z Francji opuściła naszą parafię rano 25 lipca. Celem ich podróży był teraz Kraków, gdzie mieli się przygotować na spotkanie z Papieżem Franciszkiem.

Goście wyjechali bardzo zadowoleni z pobytu i przyjęcia u naszych rodzin. Pokosztowali wiele naszych typowych potraw i nieznanych sobie dotychczas smaków. Pomimo barier językowych bliskie relacje szybko się nawiązywały. Przy pożegnaniu niejedna łezka się w oku zakręciła...

Poniżej krótka relacja fotograficzna z pobytu młodzieży w Janowicach.

Przyjazd młodzieży do Parafii w Janowicach 19 lipca 2016 r. wieczorem.

Młodzież spędzała u rodzin głównie wieczory. Były tańce i śpiewy przy gitarze po polsku i po francusku.
Poranki były raczej krótkie i bardzo intensywne. Najwcześniejszy wyjazd z parafii to godzina 5.30 rano, kierunek Jasna Góra !!

W pierwszy wieczór pobytu w Janowicach grupie czterech dziewczyn nieoczekiwanie przytrafił się lot helikopterem nad naszą okolicą!

Spotkanie młodzieży pod Dębowcem w niedzielę 24 lipca.

Wyjazd młodzieży z naszej Parafii w poniedziałek 25 lipca. Następnie wspólna Msza św. w kościele w Pisarzowicach, a potem Kraków !
„Jeżeli można coś powiedzieć .....szkoda, że to już koniec. Przyzwyczailiśmy się do tych młodych ludzi. Doryan, Gwenael i Aubin to bardzo sympatyczni chłopcy, studenci prawa, socjologii oraz ekonomii. Z wielką przyjemnością przyjmowaliśmy ich w naszym domu.”