Ciepła choć nieco pochmurna niedziela 07.10.2018 r.
W godzinach popołudniowych nieliczną grupką parafian pod przewodnictwem księdza Walusiaka ruszyliśmy do wsi Radziechowy położonej niedaleko Żywca na niezwykłą drogę krzyżową…

Zaczyna się ona we wsi Radziechowy, a kończy na górze Matyska 609 m.n.p.m., na której szczycie stoi Krzyż Milenijny ustawiony tam w 2001 r. Potem dopiero pojawiła się plenerowa Droga Krzyżowa- naturalnej wielkości rzeźby zaprojektowane przez krakowskiego profesora Czesława Dźwigaja.

Podejście na Matyskę jest łatwe i w miarę łagodne. Zmęczenia się nie odczuwa, bo mijane po drodze stacje zmuszają wręcz do zatrzymania się i refleksji. Z samego szczytu przy ładnej pogodzie rozciąga się bajeczna wręcz panorama - widać np. taflę jeziora Żywieckiego.

Całe przejście zajęło naszej grupce niewiele ponad godzinę. Beskidzka Golgota jest naprawdę bardzo oryginalna. Stacja V pokazuje, jak Jezusowi zamiast Szymona Cyrenejczyka krzyż pomaga nieść Jan Paweł II. Stacja XI, czyli przybicie Jezusa do krzyża, przedstawiona jest z kolei bardzo realistycznie - oprawcą Jezusa jest Śmierć. Cała Droga Krzyżowa jest bardzo poruszająca. Nie sposób przejść obojętnie obok mijanych stacji.