5. NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
29 marca 2020 r.

1. Dzisiaj przypada 5. Niedziela Wielkiego Postu. Kroczymy drogami wielkopostnej pokuty, tradycyjnie od dzisiaj w kościołach są zasłonięte krzyże jako znak szczególnego czasu męki Jezusa Chrystusa. Każda niedziela jest teraz dla nas inna, są to dni tęsknoty za Eucharystią, tęsknoty za możliwością spokojnego, rodzinnego spotkania w szerszym gronie. Tymczasem dalej nasze jutro jest jeszcze bardziej niepewne niż zwykle. W tym czasie nie wolno nam zapominać o kilku kwestiach, które pozwolą przetrwać czas pandemii w pokoju, a nawet w pogodzie ducha. Jest takie stare polskie przysłowie: „Pan Bóg coś na nas dopuści, ale nas nie opuści”. Bóg jest zawsze bliski człowiekowi w każdym czasie. Dlatego zachowując wszelkie środki ostrożności, przebywając w domach zachowajmy spokój i pozwólmy Bogu wlewać w nasze serca miłość, nadzieję i radość.

2. Drodzy Parafianie i wszyscy czytający te niedzielne ogłoszenia, pragnę Wam przedstawić najważniejsze informacje na najbliższy czas:

- Dalej obowiązuje dyspensa od udziału w niedzielnej Mszy św. aż do odwołania. We Mszy św. w niedzielę i dni powszednie mogą uczestniczyć tylko osoby, które zamówiły daną intencję, jednak nie więcej niż 5 osób (ofiary za Mszę św., jeżeli nie zostały do tej pory złożone, można składać w zakrystii w tym dniu, kiedy jest ona odprawiana).

- Chrzest św. – udział do 5 osób, poza Mszą św.

- Pogrzeby w formie uproszczonej, najpierw stacja na cmentarzu, a potem Msza św. w kościele (do 5 osób).

- Poza Mszami św. nie nawiedzamy kościoła.

- Spowiedź św. przed Wielkanocą: obecny stan epidemii uniemożliwia nam wypełnianie tej praktyki. Zachęca się do wzbudzenia aktu żalu doskonałego z równoczesnym mocnym postanowieniem poprawy, taki żal odpuszcza grzechy powszednie i śmiertelne (por. KKK1452). Kiedy będzie możliwość usznej Spowiedzi św. wtedy nastąpi pełne pojednanie z Bogiem.

Przypomina się wszystkim wiernym, że informacje i zachęty do Spowiedzi przez telefon, internet czy maila są fałszywe i nie wolno na takie propozycje reagować.

- Nie ma odwiedzin chorych w I piątek, w przypadku zagrożenia życia należy umówić się z księdzem telefonicznie.

- W Niedzielę Palmową nie ma procesji z palmami.

- W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i w Wielką Sobotę Msze św. i nabożeństwa w kościele będą o stałej porze bez udziału wiernych.

- Nie będzie Adoracji w Ciemnicy ani w Bożym Grobie.

- Nie będzie święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, błogosławieństwa pokarmów dokona rodzina u siebie w domu w Niedzielę Wielkanocną przy śniadaniu. (za tydzień podam tekst modlitwy).

- I Komunia święta i Sakrament Bierzmowania będą możliwe, gdy wrócimy do normalnego funkcjonowania, dopiero wtedy ustalimy właściwe terminy.

Powyższe ustalenia obowiązują od dnia 26 marca 2020 roku do odwołania.

3. Zachęcam do uczestnictwa we Mszach św. za pośrednictwem mediów, np. o godz. 7 w TVP 1 z Krakowa-Łagiewnik, tym bardziej, że w tej kaplicy Miłosierdzia Bożego po prawej stronie jest duży obraz św. Józefa, naszego Patrona, możemy się więc czuć jak u siebie, na Janowickiej 138 ... Ja się staram codziennie w tej Mszy św. uczestniczyć, jesteśmy więc razem.

4. We czwartek 2 kwietnia przypada 15. rocznica śmierci Jana Pawła II. Przez jego wstawiennictwo módlmy się szczególnie za nas i naszą ojczyznę.

5. Prasę katolicką (Gość Niedzielny i Niedziela) możemy nabywać w kioskach Ruchu, niektórych sklepach i stacjach benzynowych lub czytać na stronach internetowych.

6. Wielu Parafian troszczy się i pyta o sprawy utrzymania finansowego Parafii, bardzo dziękuję za Waszą troskę, zaangażowanie i życzliwość. Były różne propozycje z Waszej strony pomocy materialnej (np. założenie przy kościele skarbonki). Ostatecznie ustaliliśmy z Radą Parafialną, że najlepszym sposobem będzie dobrowolna wpłata na konto bankowe Parafii: Bank Spółdzielczy Czechowice-Dziedzice-Bestwina, Rzymsko-Katolicka Parafia św. Józefa Robotnika ul. Janowicka 138, Janowice, 43-512 Bestwina, numer rachunku: 84 8453 0002 0025 2627 2000 0020. Serdeczne Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom !

7. W przyszłą niedzielę przypada Niedziela Palmowa, rozpoczyna się Wielki Tydzień, proponuję, aby w każdej rodzinie przygotować wiązanki palmowe i w czasie Mszy św. przez media, niech ojciec rodziny je pobłogosławi i niech będą z nami przy niedzielnym świętowaniu.

8. Na ten tydzień przyjmijmy Boże Błogosławieństwo, pamiętajmy, że jesteśmy sobie nawzajem potrzebni. Znając Was, wierzę, że w tym trudnym czasie potrafimy się jednoczyć, wzajemnie ubogacać, starajmy się uwierzyć, że dobry Bóg pozwoli nam przybliżyć się do Siebie. Modlę się za tych z naszej parafialnej rodziny, którzy nawet gdy nie było epidemii zapomnieli o Bogu i o Kościele, oby te tygodnie były dla nich okazją do refleksji, przemiany i nawrócenia.

Szczęść Boże !
Ks. Józef Walusiak, Proboszcz