NIEDZIELA PALMOWA
5 kwietnia 2020 r.

1. Dziś przypada Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. Mając przed sobą gałązki palmowe rozpoczynamy czas Wielkiego Tygodnia. W tym roku palmy poświęcamy i błogosławimy sami w naszych domach i rodzinach. Jeżeli nie mamy wody święconej, możemy pokropić zwykłą wodą i odmówić modlitwę, np.: „Panie Jezu pobłogosław te palmy, które są dla nas znakiem Twojego uroczystego wjazdu do Jerozolimy, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, amen.” Palmy niech są z nami przez te kilka dni na naszym świątecznym stole.

Msze święte w kościele parafialnym w dzisiejszą niedzielę palmową są o zwykłej porze, w tym czasie może być do 5 osób w świątyni, przede wszystkim osoby, które zamówiły intencję mszalną. Ja w czasie dzisiejszych Mszy świętych będę duchowo poświęcał Wasze gałązki palmowe w rodzinach.
W Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i w Wielką Środę Msze święte o zwykłej porze, jak zawsze.

2. Święte Triduum Paschalne: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota bez udziału wiernych (do 5 osób), nie ma Adoracji w Ciemnicy, w Bożym Grobie. W Wielki Czwartek nie ma także Mszy świętej dla wszystkich kapłanów wraz z biskupem. W Wielką Sobotę nie ma poświęcenia pokarmów w kościele, odwołana jest Procesja Rezurekcyjna w Niedzielę Wielkanocną o świcie. Msze święte w przyszłą Niedzielę Wielkanocną będą o godz. 7.30, 9.00 i 11.00, podobnie w Poniedziałek Wielkanocny (do 5 wiernych).

3. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły ilościowy i jakościowy.

4. Zachęcam gorąco, a także proszę, aby te nabożeństwa Triduum Sacrum oglądać i modlić się przez przekazy telewizyjne i internetowe. Dodatkowo zachęcam do wspólnej modlitwy w rodzinie w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i w Wielką Sobotę. Tekst modlitw na poszczególne dni można znaleźć na stronie internetowej naszej parafii we „Wskazaniach duszpasterskich Biskupa Romana na czas epidemii”.

5. Podaję moim Drogim Parafianom modlitwę poświecenia w domu pokarmów na stół wielkanocny. Zachęcam, aby stało się to w Wielką Sobotę, np. przed obiadem, zapalmy na stole świecę, stańmy wszyscy wokół stołu, dzieci powinny mieć, tak jak w kościele, koszyczki, a reszta pokarmów na stole, tata lub mama prowadzi modlitwę: Ojcze Nasz, Zdrowaś Maryjo, a następnie:
„Z radością wysławiamy Ciebie Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba, pobłogosław te dary: jajka, baranki, wędliny, chleb i pieczywo świąteczne, sól i inne dary, które będziemy spożywać. Przyjmujemy Ciebie Panie do naszego domu w gościnę, zasiądź z nami tak jak spotkałeś się z uczniami. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.” Wszyscy mówią „Amen”. Można również pomodlić się za zmarłych z naszej rodziny odmawiając np. Wieczny odpoczynek...

6. W tym wyjątkowym czasie, ponieważ nie będzie Procesji Rezurekcyjnej, w Niedzielę Wielkanocną o 7.30 zadzwonią wszystkie dzwony i przejdę z szafarzem (bez udziału wiernych) z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła i na cmentarz parafialny, udzielając błogosławieństwa całej naszej Parafii oraz wszystkim, którzy uczęszczają do naszej świątyni, a na cmentarzu będziemy prosić Zmartwychwstałego Pana o radość Nieba dla wszystkich tam spoczywających. Następnie o 7.45 rozpocznie się Msza święta. Gdy usłyszycie te dzwony o 7.30, proszę połączyć się duchowo z Panem Jezusem, który będzie błogosławić nasze rodziny.

7. Na ten Tydzień Męki Pańskiej i czas Świąt Wielkiej Nocy przyjmijmy Boże Błogosławieństwo, niech nasze domy i mieszkania staną się teraz prawdziwym „Kościołem domowym”, ponieważ wszystkie nabożeństwa, poświęcenia będą odbywać się w naszym domu, przypomnijmy sobie, że każdy z nas należy do Kościoła – ludu Bożego, gdziekolwiek jesteśmy.
Na koniec pragnę jeszcze podać modlitwę Komunii Świętej duchowej, bardzo proszę, aby ten tekst wydrukować dużymi literami, aby był dostępny dla wszystkich domowników w czasie każdej Mszy świętej transmitowanej przed media:

„Panie mój, Jezu ! Wierzę, że jesteś obecny w Najświętszym Sakramencie.
Miłuję Cię nade wszystko i pragnę Cię posiadać w duszy mojej.
Ponieważ teraz nie mogę Cię przyjąć sakramentalnie, przyjdź duchowo do serca mojego,
Obejmuję Cię i cały z Tobą się łączę, kocham Cię i uwielbiam
Nie dozwól, abym się miał oddalić od Ciebie.” (św. Alfons Liguori)

Jeżeli w sąsiedztwie mamy osoby starsze, samotne, proszę zwłaszcza młodych o wydrukowanie tekstów modlitw (poświęcenie pokarmów i duchowa komunia) i przekazanie tym osobom.

Życzę smacznego święconego, pokoju i nadziei, oczywiście zdrowia, aby koronawirus zapadł się głęboko pod ziemię, a Światło Chrystusa Zmartwychwstałego obudziło naszą wiarę i nadzieję.

Ks. Proboszcz Józef