NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
12 kwietnia 2020 r.

1. Przeżywamy największe święta chrześcijaństwa: Zmartwychwstały Chrystus przygotowuje dla nas wielkanocny posiłek, zaprasza do zastawionych stołów: słowa Bożego i Eucharystii.
Osiem pierwszych dni Wielkanocy stanowi tzw. oktawę wielkanocną. Są to uroczyste Msze święte nawet i w tygodniu, w związku z tym w najbliższy piątek nie obowiązuje post od pokarmów mięsnych.
Od Wielkiego Piątku trwa nowenna do Miłosierdzia Bożego, święto Miłosierdzia przypada w przyszłą niedzielę 19 kwietnia.

2. Nadal obowiązuje dyspensa od udziału w niedzielnej i świątecznej Mszy Świętej.

3. Od Niedzieli Wielkanocnej włącznie do Niedzieli 19 kwietnia br., zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w Mszach Świętych, pogrzebach, ślubach i chrztach może uczestniczyć tylko 5 osób. W naszej diecezji nadal są to osoby, które zamówiły daną intencję mszalną.

4. Do odwołania nie wolno organizować żadnych spotkań duszpasterskich, nabożeństw oraz korzystać z posługi Służby Liturgicznej.

5. Podaję jeszcze raz modlitwę poświecenia w domu pokarmów na stół wielkanocny: Ojcze Nasz, Zdrowaś Maryjo, a następnie:
„Z radością wysławiamy Ciebie Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba, pobłogosław te dary: jajka, baranki, wędliny, chleb i pieczywo świąteczne, sól i inne dary, które będziemy spożywać. Przyjmujemy Ciebie Panie do naszego domu w gościnę, zasiądź z nami tak jak spotkałeś się z uczniami. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.” Wszyscy mówią „Amen”. Można również pomodlić się za zmarłych z naszej rodziny odmawiając np. Wieczny odpoczynek...

6. Od środy 9 kwietnia na stronie internetowej parafii dostępna jest transmisja Mszy świętych, a ponadto wszystkich innych nabożeństw, które będą miały miejsce w kościele. Bardzo dziękuję Panu Bogu i cieszę się, że Św. Józef Robotnik będzie miał wgląd do naszych domów, mieszkań i rodzin. Już otrzymuję wiele podziękowań, zwłaszcza od osób starszych, które w swoich domowych kościołach czują się, jakby byli w ławkach naszej świątyni. Ja sam czasem przeżywam pewną tremę, czy moim słowem i posługą właściwie i z wiarą docieram do Was. Mam jednak nadzieję, że to tylko rozwiązanie przejściowe, i że jak najszybciej będziemy mogli spotkać się wszyscy razem w kościele.
W imieniu Parafian serdecznie dziękuję Panu Łukaszowi Kubicy i Panu Łukaszowi Wieczorek oraz innym, którzy włożyli w tym tygodniu wielu trudu i wysiłku przy instalacji kamery i całego sprzętu.
Bardzo dziękuję wszystkim za ofiary pieniężne wpłacane na parafialny rachunek bankowy, które pokryły montaż tej instalacji oraz kwiaty na wielkanocne ołtarze.

7. Teraz czas na życzenia:
- Ksiądz Biskup Roman Pindel przesyła wszystkim wiernym życzenia świąteczne na Wielkanoc, znajdują się one na stronie internetowej parafii.
- Życzenia od Parafialnego Caritasu: W tym trudnym, ale przecież jak zawsze wyjątkowym czasie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzymy wszystkim przede wszystkim zdrowia, tak nam potrzebnego, jak również spokoju i nadziei na lepsze jutro. Obfitych łask i błogosławieństw od Zmartwychwstałego Chrystusa z radosnym ALLELUJA! Pozostańmy w domach i pamiętajmy o najbliższych. My jako Zespół Charytatywny pamiętamy o wszystkich rodzinach, które odwiedziliśmy w poprzednie święta łączymy się z Wami duchowo, pamiętając o Was w naszych modlitwach. W imieniu całego Zespołu Bożena Jaromin.

8. W tym tygodniu zmarł nasz Parafianin, śp. Ludwik Bednarz z ul. Górskiej. Pogrzeb odbył się w Wielki Czwartek. W wieku 69 lat zmarł także śp. Adam Grzywacz (Komorowice), były naczelnik Wydziału Gospodarki Miejskiej UM w Bielsku-Białej, wspaniały człowiek, wrażliwy na ludzkie krzywdy i gotowy nieść pomoc. Był człowiekiem głębokiej wiary (brat kapłan, a siostra zakonnica). Wraz z rodziną brał często udział w pieszych pielgrzymkach z Bielska na Jasną Górę.
Ich dusze polecamy Bożemu Miłosierdziu, a rodzinom składamy wyrazy współczucia.

9. Otrzymaliśmy dwutygodniki „Gość Niedzielny” (6 zł) i „Niedziela” (10 zł). Zarówno teczki, jak i wolne egzemplarze są dostępne w przedsionku kościoła, tam też składamy ofiarę.

10. Pragnę również ja, wasz duszpasterz, przekazać życzenia: w tym trudnym okresie potrzebujemy Boga inaczej niż zwykle, potrzebujemy Go mocniej i bliżej. W czasach dystansu i izolacji bardziej dbajmy o siebie nawzajem. Niech Zmartwychwstały Chrystus przeniknie wasze serce i napełni je Miłością, Nadzieją i Wiarą. Życzę spokojnych Świąt, a szczególnie zdrowia. Zapraszam do codziennych transmisji Mszy świętych z naszego kościoła.

Ks. Proboszcz Józef